Nowy adres!!!

ul. Poniatowskiego 4, Rzeszów
tel. 17 30 70 717
kom. 883 436 900

mapa

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to zespół objawów (ból, pieczenie, mrowienie, palenie, drętwienie), których przyczyną jest nacisk na korzeń nerwu kulszowego wychodzącego z segmentu L4/L5, L5/S1 kręgosłupa lędźwiowego. Nacisk spowodowany jest na skutek dyskopatii w w/w segmencie kręgosłupa.

Rwa kluszowa

Objawy to najczęściej promieniujący ból od kręgosłupa przez pośladek, bokiem/tyłem uda i łydki do zewnętrznej części stopy. Ból określany jest jako prąd, jako strzała, jako palenie, rozrywanie, pieczenie. Występuje czasem również mrowienie, drętwienie a także osłabienie siły mięśniowej i opadanie stopy. Ostatnie dwa objawy występują przy bardzo poważnym bądź długotrwałym nacisku dysku i pobliskich struktur na korzeń nerwu.

Objawy przebiegające po przodzie uda, goleni do dużego palca świadczą o rwie udowej, czyli ucisku na korzeń nerwu wychodzący z rdzenia kręgowego na poziomie L2/L3, L3/L4.

Czytaj więcej...

Poduszka lędźwiowa

Jeśli odczuwasz ból dolnego odcinka kręgosłupa podczas siedzenia zapytaj jakiegokolwiek fizjoterapeutę o poduszkę lędźwiową, a doradzi Ci sprawienie sobie takiej do domu, pracy i samochodu!

Poduszka lędźwiowa -pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy podczas siedzenia. Kształt poduszki wynika z anatomicznego obrysu lędźwiowej części kręgosłupa. Ze względu na swoją budowę nadaję się do doskonałego wypełnienia przestrzeni między oparciem siedzenia a ciałem. Stanowi nieocenione wsparcie dla ludzi którzy prowadzą siedzący tryb życia i odczuwają bóle w dolnej części pleców lub dokucza im dyskopatia.

Poduszka lędźwiowa

Czytaj więcej...

Ostroga piętowa

Powstaje w wyniku koncentracji martwych komórek w miejscu umocowania rozcięgna podeszwowego. Miejsce to narażone jest na poważne przeciążenia, które sprawiają, że dochodzi do stanu zapalnego przyczepu rozcięgna podeszwowego. Owo rozcięgno przechodzi pod całą stopą. Przyczepione jest do guza kości piętowej i dochodzi do palców, a jego zadaniem jest m.in. podtrzymywanie podłużnego łuku stopy, czyli zapobieganie płaskostopiu podłużnemu.

Ostroga piętowa

Czytaj więcej...

Haluks, hallux, paluch koślawy

Odchylenie palucha z przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia.Początkowo deformacja niebolesna. Z czasem rozwój stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, zwiększonym uciepleniem, pieczeniem, okresowo obrzmieniem i bólem na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego palucha.

Główne czynniki prowadzące do powstania i rozwoju

hallux

  • płeć - kobiety chorują częściej niż mężczyźni ( 9:1 )
  • obuwie – nieodpowiednie / wysokie obcasy, wąskie obuwie, szpiczasty kształt butów
  • występowanie rodzinne ( dziedziczenie)
  • płaskostopie
  • przykurcz ścięgna Achillesa / m.brzuchatego łydki
  • uraz
  • choroba reumatyczna,toczeń układowy,łuszczyca
  • dna moczanowa
  • dysfunkcja mięśnia piszczelowego tylnego

Czytaj więcej...

Ból pleców

Ból pleców / kręgosłupa może być spowodowany wieloma czynnikami. Nie jest to oczywiste. Ból może być spowodowany przez stan zapalny stawów międzykręgowych bądź często spotykaną dyskopatię. Ale ból może pochodzić również od spiętych mięśni, zbyt napiętych tkanek miękich, bądź z stanu zapalnego mięśni lub innych tkanek miękich. Ból pleców w pierwszej kolejności należy dobrze zdiagnozować. Bardzo ważne jest określenie rejonu występowania bólu, a następnie zlokalizowanie jego przyczyny.

Bóle pleców

Czytaj więcej...

Blizny

Miejsce po uszkodzeniu skóry, tkanki podskórnej a także tych wewnętrznych tkanek jak powięź czy mięśnie. Często przy powierzchownym uszkodzeniu skóry powstaje rana, która po pewnym czasie znika i jest niewidoczna. Wygląd blizny zależy od typu urazu tkanek – oparzenia, przekłucia, cięcie, czy rozerwanie. Blizny mogą być płaskie, grube, wystające, jasne, żywo czerwone czy też bolesne w dotyku.

Blizny powstają na skutek narastania tkanki łącznej w miejscu uszkodzenia skóry. Tkanka ta jest bogata w kolagen. W przypadku blizn po uszkodzeniach w trakcie cięć operacyjnych bądź innych głębokich blizn, powinno się stosować terapię która odpowiednio "układa" nagromadzający się kolagen blizny.

Blizny

Czytaj więcej...